top of page

Czy architekt wnętrz jest dla Ciebie?

  • dotzajn
  • 18 lip 2016
  • 3 minut(y) czytania

Dla moich dalszych znajomych, niezwiązanych z branżą, moja praca kojarzy się z wybieraniem poduszek, upinaniem zasłon lub tworzeniem ładnych wizualizacji. Zatrudnienie projektanta wnętrz wciąż jest w Polsce uważane za fanaberię lub też usługę dla wybranych. Wszystko powyższe nie jest prawdą i powoduje wiele niejasności. Dzisiaj postaram się wam pokazać jakie są najczęstsze nieporozumienia i wątpliwości klientów podczas spotkań.


Po pierwsze - cena.

Mit: Architekt wnętrz jest drogi.

Prawda: Jeżeli ktoś oczekuje rzetelniej pomocy i dobrego całościowego projektu mieszkania w przedziale cenowym do 1000 zł to taki projekt nie powstanie. Nie znaczy to jednak, że bilans cenowy projektanta jest ujemny - trzeba tu wziąć pod uwagę korzyści dodane. Na początek, czas to pieniądz. Architekt pozwoli zaoszczędzić czas na planowaniu i wybieraniu, przedstawi gotowe rozwiązania, materiały, kolorystykę i schematy funkcjonalne. Kolejną sprawą jest znajomość rynku - to projektanci mają w swych biurach zestawy katalogów, cenników oraz ofert, wiedzą jak z nich korzystać, dobiorą dostawców z odpowiedniej półki cenowej a dzięki swym kontaktom umożliwiają klientom skorzystanie z różnych zniżek oraz informują o bieżących promocjach.

Po drugie - czas

Mit: Współpraca z architektem będzie trwała długo, a ja nie mam na to czasu.

Prawda: Kompleksowe projekty szyte na miarę nie powstają w tydzień i tego trzeba być świadomym. Podczas gdy klient zajmuje się własną pracą, rodziną czy formalnościami dotyczącymi nowego lokum, projektant przeszukuje rynek w poszukiwaniu najlepszych produktów i rozwiązań. Na podstawie pomiarów, konsultacji z klientem i wstępnego szkicu wie czego szukać. Mając dobrane elementy układanki i znając preferencje może sprawnie przygotować propozycje konkretnych rozwiązań do wyboru. Ile więc naprawdę trwa projekt? Z reguły, dwa miesiące. Czemu? Tworzony projekt jest jak szyty na miarę garnitur. Nie można oczekiwać gotowego produktu po pierwszym spotkaniu. Na każdym etapie konsultujemy z klientem nasze rozwiązania i na podstawie jego wyborów wprowadzamy poprawki, a to wymaga czasu. Odpowiednim momentem na pierwszą rozmowę z wnętrzarzem jest termin około 3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem prac budowlanych. To pozwoli na szczegółowe opracowanie koncepcji, projektu technicznego i kompletnej listy zakupowej.


Po trzecie - nietypowe rozwiązania

Mit: "To tak tu zawsze stało i tak jest najlepiej"

Niekoniecznie, często nie zdajemy sobie sprawy z potencjału drzemiącego w naszych mieszkaniach. Niewątpliwą zaletą współpracy z architektem jest jego głowa naładowana pomysłami i świeże spojrzenie na przestrzeń dookoła. Nierzadko ciężko wyłamać się ze schematu narzuconego nam przez kolorowe czasopisma oraz codziennie oglądane układy. Dobry projektant zaproponuje rozwiązanie, które wyróżni nasze wnętrze, bez negatywnego wpływu na jego funkcjonalność, dołoży wszelkich starań, aby pomieszczenie miało w sobie "to coś". Meble tak często stojące pod ścianą nie zawsze gwarantują najlepiej wykorzystaną przestrzeń.

Po czwarte - wiedza

Mit: Każdy wie jak wykonać remont.

Czym różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych? Co lepsze, deska trójwarstwowa czy lita, czym jest deska barlinecka? Meble fornirowane, laminowane, a może lakierowane? Jak daleko mogę przesunąć odpływ wc lub umywalki? Czy w moim pomieszczeniu mogę zainstalować piecyk gazowy i kto powinien to wykonać? Remont, szczególnie ten gruntowny, przynosi wiele pytań. Doświadczenie i obycie architekta bywa bezcenne, dzięki niemu łatwo uniknąć stresu czy pomyłek - projektant jeżeli nie dysponuje gotową odpowiedzią to skonsultuje ją u odpowiedniego specjalisty.


Czy decydować się na usługi architekta wnętrz?

Jeżeli wciąż nie jesteście zdecydowani, zadajcie sobie pytania:

- Czy wiem jak ma wyglądać moje mieszkanie?

- Czy bez wizualizacji, potrafię wyobrazić sobie efekt końcowy?

- Czy wybrałem już meble i dodatki?

- Czy mam techniczną wiedzę na temat remontów (wcześniejsze pozytywne doświadczenia)?

- Czy mam czas i czy lubię wyszukiwać elementy wyposażenia?

Jeżeli przerażają Cię powyższe pytania i na większość z nich odpowiadasz "nie", wybierz się na spotkanie z projektantem aby dobrał dla Ciebie ofertę kompleksowego projektu. Jeśli przeważają odpowiedzi twierdzące rozważ konsultacje projektowe, na których architekt pokieruje Twoją koncepcją i wskaże dalszą drogę.

Architekt nie taki straszny

Wnętrza powstają dla ludzi z dbałością o szczegóły, wystrój i funkcjonalność. Architekt słucha i dba o swojego klienta, bo zadowolony klient jest jego wizytówką. Warto zaznajomić się z portfolio różnych projektantów, ich profilami na facebooku, opiniami i cennikiem. Jeżeli wahasz się, czy będziesz usatysfakcjonowany efektem bądź masz jakieś pytania - spotkaj się z kilkoma z nich, porozmawiaj, to nic nie kosztuje!


Macie jeszcze jakieś wątpliwości związane z pracą architekta wnętrz? Pytajcie!


 
 
 

Comments


najciekawsze:
archiwum
tagi
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
bottom of page