Styl: Minimalizm
- Liza
- 25 lip 2016
- 2 minut(y) czytania
Minimalizm to chętnie nadużywane hasło podczas określania stylu wymarzonego wnętrza. Podczas procesu projektowego często jednak zaprojektowane ściany okazują się być zbyt puste, pomieszczenie nieprzyjemnie sterylne, miejsc do przechowywania mało i jakoś brakuje przytulności. Termin minimalizm jest powszechnie błędnie rozumiany lecz używany bardzo chętnie - bo modny.

Jako styl architektoniczny minimalizm pojawił się na początku XX wieku, gdy modernistyczni architekci próbowali uwolnić się od ornamentyki i bogatego wzornictwa poprzedniego stulecia. Przedstawiciele tego nurtu osiągnęli mistrzostwo w upraszczaniu, często kosztem funkcjonalności. Jak wyglądał pierwszy, oryginalny minimalizm? Najlepiej widać to na przykładzie Pawilonu Barcelońskiego, który Mies van der Rohe zaprojektował na Wystawę Międzynarodową w 1929 roku.

Z punktu widzenia projektowania wnętrz najważniejszą cechą jest tu... pustka. We środku mebli znajdziemy niewiele, za tą są bardzo wysokiej jakości - specjalnie do tego wnętrza zostało zaprojektowane krzesło Barcelona. Całość uzupełniają rzeźba kobiecego aktu, czarny dywan oraz czerwona zasłona - i to wszystko! Proste gładkie ściany wykonano ze szlachetnych materiałów takich jak marmur czy onyks, a przeszklony pawilon zdawał się zacierać granice między wnętrzem a zewnętrzem.

Od momentu powstania Pawilonu Barcelońskiego minęło prawie sto lat więc jasnym jest, że styl ewoluował - jego podstawowe zasady pozostały jednak niezmienne. Współczesnym mistrzem jest japoński architekt Tadao Ando, który z niezwykłą dbałością o rzeźbiarski wyraz projektuje surowe betonowe konstrukcje.

Ten niezwykły samouk jest wierny japońskiej, nowoczesnej stylistyce, w której króluje religijne pojęcie zen. Opiera się ono na wrażeniu i uczuciu zamiast na zewnętrznym wyglądzie, co wspiera ascetyczna prostota. To wpływ otoczenia na psychikę człowieka jest tutaj najważniejszym aspektem. Dom dla Ando to nie tylko czysta funkcja mieszkalna ale też duchowa, dom zamieszkany jest przez umysł, a umysł przez boga. Projektant w swoich koncepcjach zawiera ich niepowtarzalną tożsamość, choć uważany za minimalistę sam twierdzi, że zaawansowane architektoniczne techniki temu przeczą. Zobaczcie sami, jaki niepowtarzalny klimat charakteryzuje tego wybitnego architekta:
Czym jest więc współczesny minimalizm we wnętrzu i skąd masz wiedzieć, że jest dla Ciebie?
- minimalna ilość sprzętów
- wysoka jakość wyposażenia i szlachetne wykończenia
- wolnostojące meble o czystym wzornictwie
- "prawdziwość" - nie ma tu miejsca na tapetę imitującą beton
- ograniczona paleta barw, zazwyczaj neutralnych
- wrażenie oddechu, wręcz pustki
- ograniczona ilość dekoracji - jeżeli występują są "gwiazdami" wnętrza
- jeżeli wciąż masz wątpliwości, obejrzyj naszą tablicę na pintereście: DOTZAJN NA PINTEREŚCIE
Minimalistyczne wnętrza doskonale wpisują się we współczesną modę "odgracania się" (decluttering) widoczną w każdej dziedzinie, zarówno w modzie, domu jak i stylu życia. Dla zainteresowanych polecam stronę The Minimalist.com.

Najważniejszym podsumowaniem jest podkreślenie, że prostota nie równa się minimalizmowi. Minimalizm jest radykalny, bywa surowy, trudno tu o typową domową przytulność. Ten dystans, wysmakowanie i brak kompromisów powoduje, że większość z nas chętnie go podziwia, ale do domu go już nie zaprasza.
źródła zdjęć:
Comments